In een eerdere blog is al eens beschreven hoe je een dynamische noordpijl kunt koppelen aan een Viewport. Dit is reuze handig, want je kunt nu aan je noordpijl-symbool draaien tot het beeld automatisch meegedraaid is hoe je het hebben wilt. Of andersom, als je een UCS toepast op een Viewport, dat de noordpijl automatisch meedraait.
Dit werkt alleen in Map 3D of in Civil 3D, het is namelijk een Layout tool in Map 3D. Je kunt ook je eigen symbolen gebruiken in plaats van een meegeleverd symbool, je moet dan wel in de definitie enkele dynamische parameters hebben met namen als Map.View.Rotation. Dan zorgt Map 3D ervoor dat het symbool de juiste rotatie meekrijgt.
Ware noorden
Nu is het helaas wel zo dat deze functionaliteit het symbool naar het ware noorden draait in plaats van het kaartnoorden. Dit gebeurt alleen als de tekening een geprojecteerd Coordinatensysteem heeft zoals het Rijksdriehoeksstelsel. Deze heeft een hele kleine hoekverdraaiing wat met een ingewikkeld woord meridiaanconvergentie wordt genoemd. Het kaartnoorden ligt dus niet zuiver gericht op het ware noorden.
Je kunt zien hoeveel dit afwijkt in de Properties van het geplaatste symbool:

Nu is het gelukkig niet heel veel, en hoewel de waarde overal in Nederland anders is, kun je het aan het symbool met het oog niet zien. Je zou het zo kunnen laten natuurlijk. Zolang je maar niet de waarde in de Properties op 0.0 zet want dan krijgt de Viewport een kleine rotatie. Dat kon weleens meer opvallen dan het noordpijl-symbool.
Kaartnoorden
Gelukkig kun je het ook verhelpen, voordat je een noordpijl plaatst. Als je de variabele MAPNORTHARROWDEFAULTNORTH op de waarde 1 instelt, dan wordt de noordpijl die je hierna plaatst, keurig met 0 graden geplaatst, en dus naar het kaartnoorden.
Het is wel een bijzondere variabele, deze komt pas beschikbaar als je een Layout hebt geactiveerd, en daarmee de specifieke Map 3D functionaliteit hebt geladen. Als je deze waarde in je bedrijfstemplate wilt opslaan dan moet je dus even switchen naar een Layout (en weer terug) voordat je een waarde kunt instellen. Daarna blijft de waarde in de tekening bewaard. Het heeft dus geen zin om deze variabele aan te sturen via een opstart Lisp bestand of iets dergelijks.

Wil je jouw civiele ontwerpen of situatiemetingen krachtiger maken met een beetje GIS, maar zonder dat je data-analist hoeft te zijn? Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan mijn nieuwe boek ‘AutoCAD Map 3D for Civil Designers’. Houd de website in de gaten, of laat het me weten dat je interesse hebt!