Een vraag op het Dynamo BIM forum triggerde me (zoals wel vaker) tot het schrijven van een blog. Hoe kun je de hoogte van één punt in een Feature Line koppelen aan een Surface? Met Dynamo gaat dat vermoedelijk niet lukken, voor zover ik weet zijn er geen Feature Line nodes die één knikpunt kunnen aanpassen. In The Civil Nodes package is wel een functie beschikbaar om vertices in een 3D Polyline te manipuleren. Maar Feature Lines?

Gelukkig kan Civil 3D zelf ook nog wat, en heeft het niet altijd Dynamo nodig om iets te doen. Er is gewoon standaard functionaliteit beschikbaar om per knikpunt aan te geven of de hoogte ervan relatief ten opzichte van een Surface moet liggen, en hoeveel. Stel dat je om wat voor reden dan ook een Feature Line hebt die voor elk punt of slechts een paar relatief naar een Surface moet verwijzen. Bijvoorbeeld een wegmodel waarlangs een hekwerk komt te staan, waarvan een deel afhankelijk moet zijn.

Langs het wegmodel wordt een raster geplaatst en twee van deze punten vallen in de Corridor. Het leuke aan een Corridor is dat je hier al een dynamische Surface van kunt maken. Bij wijzigingen zal de Surface ook worden bijgewerkt.

De rode lijn is een nieuw te plaatsen raster, of hekwerk. Met de Elevation Editor kun je van elk knikpunt de hoogte aanpassen. Bovenin kun je de Surface aangeven waar je naar wilt verwijzen, en per knikpunt kun je aangeven of de hoogte absoluut moet zijn of relatief. In het laatste geval kun je nog aangeven hoeveel relatief, als je bijvoorbeeld een punt 1m hoger dan de Surface wilt hebben, of lager natuurlijk.

Helaas kun je geen twee Surfaces koppelen, anders kon je elk punt relatief leggen ten opzichte van het bestaand terrein en alleen de twee in het midden relatief ten opzichte van de Corridor Surface. Maar omdat het bestaande terreinmodel niet wijzigt, kun je de Feature Line in eerste instantie ook draperen over je bestaande terrein en vervolgens alleen de twee punten in het midden relatief plaatsen naar de Corridor. Bij het wijzigen van je Corridor wordt de hoogte van deze twee punten automatisch bijgewerkt.

Jammer alleen dat de locatie niet geautomatiseerd kan worden verplaatst, bijvoorbeeld ten opzichte van een Station en Offset van de aslijn van je Corridor. Maar als je programmeren leuk vindt, dan zou je daarvoor een handige plugin of Dynamo node kunnen schrijven.

Altijd al plug-ins willen maken voor AutoCAD? Dan is dit het boek dat je nodig hebt om dat te leren. Het helpt je om plug-ins te ontwikkelen in de .NET taal C# met behulp van Visual Studio. This book is only available in English.